MEVZA 2016 – Vavřinec má „vícemistry“ střední Evropy do 20 let!

MEVZA je anglická zkratka volejbalové asociace střední Evropy – Middle European Volleyball Zonal Association, nicméně ve volejbalové veřejnosti se o turnaji MEVZA nemluví jinak než o Mistrovství střední Evropy. Letos poprvé se konaly zároveň juniorské i seniorské turnaje ve stejný termín a to v Praze na kurtech Beachclubu Strahov a Prague Beach Teamu ve Střešovicích. Rozhodně šlo letos o největší akci beachvolejbalu u nás a zejména pro domácí hráče o skvělou příležitost poměřit síly s nejlepšími týmy zemí střední Evropy.

Jako pořadatelská země jsme měli možnost do každého turnaje nominovat dvě dvojice, takže o účast bylo třeba zabojovat nejprve na nominačních turnajích. K naší radosti jsme měli v juniorské kategorii hned dvojí zastoupení – mezi dívkami do 18 let Lucku Pokornou a Terku Balákovou, mezi chlapci do 20 let Kubu Gálu a Honzu Velicha.

Juniorský turnaj byl zahájen v pátek 1. 7. a oba naše týmy díky suverénním výkonům ve skupině postoupily z prvního místa do sobotních semifinálových bojů. Zápasy začaly kategorií U18, ale Lucka s Terkou bohužel úvodní nedělní duel prohrály a zbyla jim tak šance už jen na bronzovou medaili. I když se o ni popraly se Slovinkami, které v základní skupině porazily, tentokrát se štěstí obrátilo proti nim a v mezinárodní konkurenci nakonec skončily na nepopulárním, ale přesto krásném čtvrtém místě.

Kluci se o finále poprali s maďarskou dvojicí. První set byl velmi vyrovnaný a teprve v koncovce kluci odskočili na rozdíl dvou bodů a set získali pro sebe. Bylo vidět, že soupeři trochu znervózněli a umožnili tak Kubovi s Honzou vyhrát i druhý set a užít si tak obrovskou radost z postupu do finále. O titul se utkali s Rakušany, kteří si titul z turnaje MEVZA přivezli již loni. První set byl opět velmi vyrovnaný, ale po technickém time-outu rakouská dvojice využila chyb našich kluků a udělala si náskok, který kluci již nedokázali smazat. Druhý set se rozhodoval až v těsném závěru, ale štěstí přálo soupeřům, takže první porážka v turnaji odsunula Kubu s Honzou na celkové druhé místo. Hořkost z prohry brzy vystřídala radost ze druhého místa na velmi kvalitně obsazeném turnaji a také radost z úspěchů všech českých týmů. Je skvělé, že z celkem 16 párů, které usilovaly o postup do finále, bylo 7 párů z České republiky a v každém finále jsme nakonec měli zastoupení.  Celková bilance v juniorské kategorii je pro Českou republiku fantastická – dvě první místa v kategorii U18 (dívky i chlapci), jedno první místo v kategorii U20 (dívky) a dvě druhá místa v kategorii U20 (dívky i chlapci)! Kuba Gála si tak po titulu z MEVZA 2014 a třetím místě na MEVZA 2015 stříbrnou příčkou zkompletoval všechna medailová umístění. Klukům i děvčatům moc gratulujeme a přejeme další úspěchy v naplno rozjeté „beachové“ sezóně!

Pár fotografií najdete v naší fotogalerii a stručnou reportáž z juniorského turnaje MEVZA můžete shlédnout na: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech/216471290031044-mevza-mistrovstvi-stredni-evropy-v-beachvolejbalu/.